Hormonske spremembe in porast telesne teže v nosečnosti povzročijo, da nosečnica za vzdrževanje normalne ravni glukoze v krvi potrebuje več inzulina. Inzulin je hormon, ki ga izloča trebušna slinavka in zagotavlja, da je raven glukoze v organizmu vedno v mejah normale. Če trebušna slinavka nosečnice ne zmore povečati izločanja inzulina, kot ga zahteva povečana potreba v nosečnosti, se koncentracija glukoze v njeni krvi čezmerno poviša.
To motnjo pri uravnavanju glukoze imenujemo nosečnostna sladkorna bolezen (NSB). To stanje ima zaradi pomanjkanja inzulina v času nosečnosti za posledico čezmerno zvišanje glukoze v krvi, kar je lahko škodljivo tako za nosečnico kot tudi za njenega otroka.
Nosečnostna sladkorna bolezen poteka brez bolezenskih znakov, zato jo odkrivamo z načrtovanimi
presejalnimi pregledi vseh nosečnic. Lahko jo odkrijemo s povišano glukozo na tešče v prvih tednih nosečnosti. Če pa je glukoza na tešče normalna, v obdobju od 24. do 28. tedna nosečnosti vsem nosečnicam za odkrivanje NSB izvedemo obremenilni glukozni tolerančni test (OGTT).
V diabetološki ambulanti vas bodo naučili izvajati vse potrebne ukrepe, ki vam bodo zagotavljali čim bolj zdravo nosečnost in porod ter vam pomagali tudi takrat, ko boste v dvomih.
GLUCOSE CONTROL DISORDERS IN PREGNANCY
DNEVNIK VODENJA NOSEČNOSTNE SLADKORNE BOLEZNI
VIDEO VSEBINA: MERJENJE GLUKOZE IN APLIKACIJA CONTOUR®DIABETES
Če želite v celoti preveriti svoje znanje o sladkorni bolezni, izpolnite kviz