Če je raven krvnega sladkorja višja od normalne, a ne dovolj visoka, da bi postavili diagnozo sladkorne bolezni, govorimo o prediabetesu. Visoka raven glukoze v krvi po jedi je posledica motene tolerance za glukozo (MTG), mejno zvišana vrednost v teščem stanju (po tem, ko niste 8 ur ali več jedli ničesar, navadno zjutraj na tešče) pa imenujemo zvišana glukoza na tešče oziroma mejna bazalna glikemija (MBG). Prediabetes pomeni večje tveganje za pojav sladkorne bolezni tipa 2.
Prediabetes je povezan z debelostjo (zlasti, če je povečan obseg trebuha oziroma se kopiči maščoba v trebušni votlini – v notranjih organih, posebno v jetrih, pa tudi v trebušni slinavki), z zvišanim holesterolom in/ali maščobami v krvi (to motnjo imenujemo dislipidemija) in visokim krvnim tlakom (hipertenzijo).
Za preprečitev ali odložitev pojava sladkorne bolezni tipa 2 je priporočljivo, da osebe s prediabetesom in preveliko telesno težo to znižajo ter postanejo telesno dejavni. Po raziskavah sta ugodno učinkovala zmanjšanje telesne teže za 7 % in vsaj 150 minut zmerne dejavnosti (na primer hoje) na teden.
Če želite v celoti preveriti svoje znanje o sladkorni bolezni, izpolnite kviz
Na vrednost sladkorja v krvi ne vpliva le hrana, ampak tudi stres in bolezen. Tedaj pogosteje preverjamo krvni sladkor, da lahko pravočasno ukrepamo.
×