Vzroki stresa so lahko telesni, na primer bolezen ali poškodba, čustveni, na primer težave doma, na delovnem mestu ali finančni problemi. Telo se lahko odzove, kot bi se odzvalo na napad od zunaj in ko se pojavi stres, se telo pripravi na delovanje. To povzroča sproščanje več hormonov, ki pomagajo, da shranjena energija doseže telesne celice.
Pri osebah s sladkorno boleznijo ta odziv ne deluje prav dobro. Primanjkuje lahko inzulina, ki bi omogočil prehod vira energije v celico in raven krvnega sladkorja se lahko zviša. Druga posledica stresa je, da ljudje takrat marsikdaj ne poskrbijo dobro zase. Zgodi se vam lahko, da pozabite dati inzulin, da ne izmerite krvnega sladkorja ali niste pozorni na prehrano.
Pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2 stres večinoma povzroči porast krvnega sladkorja. Pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 1 je reakcija mešana. Stres v večini primerov krvni sladkor zviša, pri nekaterih ljudeh pa ga lahko tudi zniža.
Kako stres vpliva na vaš krvni sladkor, preprosto ugotovite z nekaj merjenji krvnega sladkorja.
Poskusite se sprostiti. Kot kaže, lahko sprostitev pri ljudeh s sladkorno boleznijo tipa 2 doseže učinkovitejše sproščanje inzulina.
Nekaj načinov sprostitve:
Dihalne vaje
Progresivno sproščanje
Način, pri katerem napenjate in nato sproščate mišice od glave do peta.
Gibanje
Trije načini za sprostitev z gibanjem so kroženje, raztezanje in tresenje delov telesa.
Zamenjajte slabe misli z dobrimi
Če se zalotite, da razmišljate o slabih stvareh ali skrbeh, se prisilite razmišljati o nečem, kar vas razveseljuje.
Kronična bolezen pomeni breme za osebne finance, razmerja in samega sebe. Pomaga vam lahko zaupanja vredna oseba z izkušnjami in strokovnim znanjem na področju sladkorne bolezni. Razmislite o obisku psihologa.
Če želite v celoti preveriti svoje znanje o sladkorni bolezni, izpolnite kviz